Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (2024)

Miniatura filmowa „Bunkier pod łóżkiem” przedstawia historię górniczej rodziny Kobylców z Michałkowic, które dzisiaj stanowią dzielnicę Siemianowic Śląskich. Podziemny bunkier-kryjówka w ich domu stał się szansą na życie dla około 70 Żydów.

Po zajęciu Polski przez Rzeszę Niemiecką i Rosję sowiecką we wrześniu 1939 r. Niemcy przyłączyły do swojego państwa polski Górny Śląsk wraz z Siemianowicami. W sierpniu 1943 r. Niemcy przeprowadzili likwidację getta w Sosnowcu i Będzinie. Dużą część przetrzymywanych tam Żydów przewieźli do niemieckiego obozu KL Auschwitz, gdzie zostali zamordowani. Nielicznym udało się przetrwać dzięki ukryciu w tajnych bunkrach. Jeden z nich znajdował się w domu rodziny Kobylców w Michałkowicach, ówcześnie wieś pod Siemianowicami Śląskimi.

Dom przy ul. Stabika 4 zamieszkiwali Karolina i Piotr Kobylec wraz z pracującymi już synami. Mieczysław jesienią 1943 r. ukrył w domu młodą żydowską dziewczynę. Rodzice szybko odkryli tajemnicę i podjęli decyzję o budowie bunkra-kryjówki wyposażonej w wentylację, światło, miejsca do spania oraz system alarmowy. Piotr Kobylec wykorzystał przy budowie swoje doświadczenie z kopalni. Spora powierzchnia dawała schronienie kilkunastu osobom, choć zdarzało się, że przebywało w niej ich nawet kilkadziesiąt. Szacuje się, że od jesieni 1943 r. do stycznia 1944 r. w domu rodziny Kobylców znalazło schronienie ok. 70 Żydów, wśród nich młodzi członkowie żydowskiego ruchu oporu: Kasia Szancer, Fela Katz, Shmuel Ron i Chajka Klinger. W pomoc tym osobom zaangażowali się również pozostali członkowie rodziny oraz sąsiedzi z okolicznych domów. Zorganizowano dla uciekinierów „przerzut” na Słowację i Węgry, aby stamtąd dostać się już bezpośrednio na Bliski Wschód.Mieczysław Kobylec zaangażował się także w tę akcję. Udało się zorganizować 15 takich przepraw. 10 stycznia 1944 r. Niemcy zatrzymali jedną z grup. Aresztowali Mieczysława Kobylca i skazali go na KL Auschwitz, a następnie przewieźli do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W KL Auschwitz Niemcy uwięzili także jego ojca Piotra Kobylca. Obojgu udało się przeżyć wojnę.

Bunkier pod łóżkiem, jak większość miniatur filmowych „Nie tylko Ulmowie” to opowieść oparta na ustaleniach zebranych w publikacjiIPNRepresje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej,red. Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło, Warszawa 2019, t. I.

Prezentowana seria filmowa to hołd dla żydowskich ofiar niemieckiej eksterminacji oraz dla tysięcy polskich bohaterów, którzy z narażeniem życia pomagali swoim żydowskim bliźnim. Zapraszam do obejrzenia filmuBunkier pod łóżkiemoraz związanej z nim miniatury filmowejOcaliła 200 Żydów.Prezentujemy je w wersji polskiej i angielskiej w mediach społecznościowych IPN oraz w serwisie Youtube na kanale IPNtv

dr Paweł Błażewicz(IPN)

Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (1)
Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (2)
Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (3)
Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (4)
Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (5)
Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (6)
Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (7)

Bunkier pod łóżkiem

Rodzina Kobylców

Michałkowice k. Katowic

We wrześniu 1939 r. Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki dokonały zbrojnej inwazji na Polskę rozpoczynając II wojnę światową. W wyniku tej agresji prawie 6 milionów polskich obywateli straciło życie, w tym ok. 3 miliony Polaków żydowskiego pochodzenia. Na okupowanych terenach Polski Niemcy wprowadzili karę śmierci nawet za najmniejszą pomoc Żydom…

W sierpniu 1943 r. Niemcy zlikwidowali getta w Będzinie, Sosnowcu i Zawierciu, wywożąc Żydów do KL Auschwitz. Akcję tę przetrwali ci, którzy ukryli się w przygotowanych wcześniej bunkrach. Wśród nich znaleźli się działacze żydowskich organizacji młodzieżowych, którzy podjęli się znalezienia bezpiecznego schronienia po „aryjskiej stronie” oraz zorganizowania przerzutu przez Słowację na Węgry, a w efekcie do Palestyny. Powodzenie tej akcji zależało w dużym stopniu od aktywnego zaangażowania nieżydowskich mieszkańców regionu.

Jedną z osób, które pośredniczyły w wydostaniu się Żydów z gett był mieszkaniec Michałkowic Roman Kołodziej. Doprowadzał on uciekinierów do wyznaczonych kryjówek przygotowanych głównie w miastach Górnego Śląska. Zapłacił za to życiem – 2 stycznia 1944 r. podczas jednej z takich akcji został zastrzelony.

Największa z kryjówek, gdzie trafiali będzińscy Żydzi, mieściła się w domu rodziny Kobylców w Michałkowicach. Na początku Mieczysław Kobylec, w tajemnicy przed bliskimi ukrył w swoim domu młodą żydowską dziewczynę. Kiedy o całej sprawie dowiedzieli się jego rodzice podjęli decyzję o budowie bunkra w kuchni pod podłogą. Przygotowano go bardzo starannie. Piotr Kobylec wykorzystał doświadczenie zdobyte na kopalni. Zamaskowane wejście znajdowało się pod łóżkiem. Wentylowane pomieszczenie wyposażono w światło elektryczne, prycze do spania oraz sygnalizację, dzięki której ukrywający się wiedzieli, że ktoś wchodzi do domu. Bunkier przeznaczony był dla kilkunastu osób, ale czasami przebywało w nim nawet trzydziestu uciekinierów. W sumie od jesieni 1943 r. do stycznia 1944 r. w mieszkaniu Kobylców znalazło schronienie około 70 Żydów, m.in. związani z żydowskim ruchem oporu Kasia Szancer, Fela Katz, Shmuel Ron i Chajka Klinger. Żywność dostarczali najmłodsi synowie Kobylców – Alojzy i Wiktor. W akcji pomocy uczestniczyła także córka Kobylca – Klara Banasik, która oddała do dyspozycji ukrywających się swoje mieszkanie w Dąbrówce Małej.

Mieczysław Kobylec, który pracował wówczas jako muzyk w jednej z restauracji w Wilkowicach-Bystrej podjął się również pośredniczenia w przerzucie ukrywających się na teren Słowacji. Legitymując się podrabianymi dokumentami wynajmował pokoje u górali i sprowadzał do nich mieszkających w bunkrze Żydów. Pierwszą pięcioosobową grupę zorganizował on we wrześniu 1943 r. Akcja powiodła się, stąd też zdecydowano się przygotować kolejne. W sumie do stycznia 1944 r. odbyło się około 15 przepraw. Przewodnicy odbierali swoich „podopiecznych” w Katowicach, Bielsku, Żywcu lub Jeleśni i przeprowadzali przez granicę na Pilsku.

Ostatnią akcję przeprowadzono 10 stycznia 1944 r Podczas przesiadki z pociągu z Żywca do Jeleśni wszyscy zostali zatrzymani przez gestapo prawdopodobnie na skutek donosu. Przewodnicy zostali aresztowani i po kilku dniach zwolnieni, natomiast Mieczysław Kobylec został odtransportowany do KL Auschwitz.

Tego samego dnia aresztowano także innych członków rodziny Kobylca. Zdarzenie to tak opisywała Karolina Kobylec: Było to w piątek, w dwa dni po wyjeździe ostatniego transportu. Wyglądnęłam przez okno, widzę, że cały dom jest okrążony. Do mieszkania wpadli gestapowcy. Skamieniałam, ze strachu nie mogłam słowa z siebie wydobyć. Byłam sama w domu, mąż i moi dwaj najmłodsi byli w pracy na kopalni. Zaraz przystąpili do rewizji. Jak to wyglądało! Zerwali podłogi, połamali meble, wszystko zniszczyli. Mnie bili straszliwie, wrzeszczeli, żebym im powiedziała, gdzie ukryłam pozostałych Żydów. Straszyli, ze wszystkich moich synów już aresztowali, zaś męża nawet rozstrzelali”.

Wiktor i Alojzy Kobylec zostali zatrzymani przez gestapo na kopalni tego samego dnia. Zatrzymano również Piotra Kobylca. Wszyscy zostali przewiezieni na gestapo w Katowicach. Po kilku dniach Piotr Kobylec został wywieziony do KL Auschwitz. Mieczysław Kobylec został przeniesiony z KL Auschwitz do KL Gross Rossen, gdzie został wyzwolony 5 maja 1945 r.

Staraniem ocalonych przez Kobylców Żydów w 1964 roku Piotr, Karolina, Mieczysław i Klara, a Wiktor w 1992 r. zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

dr Aleksandra Namysło

Zbawienny „bunkier” pod łóżkiem (WIDEO) - Dziennik Związkowy | Polish Daily News (2024)
Top Articles
Adopt Me Trading Values List (January 2024)
The Young and the Restless Spoilers June 10 – 14
Bubble Guppies Who's Gonna Play The Big Bad Wolf Dailymotion
It may surround a charged particle Crossword Clue
Room Background For Zepeto
Maria Dolores Franziska Kolowrat Krakowská
Z-Track Injection | Definition and Patient Education
Truist Park Section 135
Nc Maxpreps
Walgreens On Nacogdoches And O'connor
Helloid Worthington Login
2135 Royalton Road Columbia Station Oh 44028
Nonuclub
Pittsburgh Ultra Advanced Stain And Sealant Color Chart
Michaels W2 Online
2024 U-Haul ® Truck Rental Review
Price Of Gas At Sam's
If you bought Canned or Pouched Tuna between June 1, 2011 and July 1, 2015, you may qualify to get cash from class action settlements totaling $152.2 million
Dallas Craigslist Org Dallas
Popular Chinese Restaurant in Rome Closing After 37 Years
Wbiw Weather Watchers
Jenna Ortega’s Height, Age, Net Worth & Biography
15 Primewire Alternatives for Viewing Free Streams (2024)
Walgreens On Bingle And Long Point
Truvy Back Office Login
Xpanas Indo
Neteller Kasiinod
Motor Mounts
Persona 4 Golden Taotie Fusion Calculator
Jay Gould co*ck
Murphy Funeral Home & Florist Inc. Obituaries
R&J Travel And Tours Calendar
Personalised Handmade 50th, 60th, 70th, 80th Birthday Card, Sister, Mum, Friend | eBay
Snohomish Hairmasters
Planet Fitness Lebanon Nh
Craiglist Hollywood
California Craigslist Cars For Sale By Owner
Sara Carter Fox News Photos
Ts In Baton Rouge
Tyco Forums
Sacramentocraiglist
Phone Store On 91St Brown Deer
25 Hotels TRULY CLOSEST to Woollett Aquatics Center, Irvine, CA
Germany’s intensely private and immensely wealthy Reimann family
60 Second Burger Run Unblocked
Gelato 47 Allbud
Is TinyZone TV Safe?
Wvu Workday
Bomgas Cams
Duffield Regional Jail Mugshots 2023
Predator revo radial owners
Latest Posts
Article information

Author: Reed Wilderman

Last Updated:

Views: 6140

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.